O autorce

Autorka Scholastique Mukasonga

Jest francuską pisarką urodzoną w 1956 roku w Rwandzie. Za powieść „Maria Panna Nilu” otrzymała nagrodę Renaudot, jedną z najważniejszych francuskich nagród literackich, i nagrodę Ahmadou-Kourouma, przyznawaną w Genewie pisarzom z Czarnej Afryki.

W swojej twórczości porusza temat ludobójstwa Tutsi, w którym straciła dwudziestu siedmiu członków rodziny, w tym ukochaną matkę. Autorka od dzieciństwa zmagała się z przemocą oraz poniżaniem z powodu różnic rasowych między Tutsi a Hutu. Razem ze swoją rodziną została na siłę przesiedlona do biednej i zanieczyszczonej dzielnicy Bugesera. Niedługo potem zmuszono ją do opuszczenia szkoły w Butare. Mukasonga uciekła do Burundi, a stamtąd do Francji.

Kamieniem milowym rozpoczynającym jej karierę literacką była autobiograficzna powieść „Inyenzi ou les Cafards” (2006). Opublikowała też „La femme aux pieds nus” (2008), w całości poświęconą pamięci jej ukochanej matki, oraz „L’Iguifou” (2010).

„Maria Panna Nilu” (fr. „Notre-Dame du Nil”) została przetłumaczona na angielski, niemiecki, włoski i duński. Data polskiej premiery: 14 września 2016.

Książki autorstwa Scholastique Mukasonga