„The Torquemada Puzzle Book” autorstwa Edwarda Powysa Mathersa (1892–1939) ukazała się nakładem wydawnictwa Gollancz w tysiąc dziewięćset trzydziestym czwartym roku.
Pseudonim literacki autora, Torquemada, nawiązywał do hiszpańskiej inkwizycji[1]. Edward Powys Mathers (dla przyjaciół Bill) wierzył, iż łamigłówki powinny być niewyobrażalnie skomplikowane, a przy tym równie satysfakcjonujące, gdy już zostaną rozwiązane. W tysiąc dziewięćset dwudziestym czwartym rozpowszechnił w Anglii krzyżówki hetmańskie na łamach gazety „The Observer”.
Brytyjczycy uwielbiają łamigłówki i bardzo przywiązują się do autorów krzyżówek, z niecierpliwością wyczekując każdej kolejnej cotygodniowej rozrywki, a Torquemada miał wielu oddanych wielbicieli. Do grona jego przyjaciół należał John Dickson Carr, autor kryminału „The Hollow Man”, uznanego za najlepszą zagadkę zamkniętego pokoju w historii, według którego „nie istniał człowiek, który dorównałby mu znajomością literatury sensacyjnej. Torquemada z »The Observer« czytał wszystko, co ukazywało się drukiem… i znał wszystko, co napisano dawniej. I nigdy niczego nie zapominał”.
Powys Mathers był uznawany za wybitnego tłumacza i to właśnie jemu zawdzięczamy angielskie wydanie „Księgi tysiąca i jednej nocy”, znanej również jako „Baśnie z tysiąca i jednej nocy”. Także piękny wiersz „Black Marigolds”, ulubiony poemat niegdysiejszej nadwornej poetki brytyjskiego monarchy, Carol Ann Duffy, to jego przekład. Zajmował się również recenzowaniem powieści kryminalnych.
W tysiąc dziewięćset trzydziestym czwartym roku wydał zbiór swoich łamigłówek zatytułowany „The Torquemada Puzzle Book”. Prócz kilku wybitnie trudnych krzyżówek książka zawierała spuneryzmy, gry słowne, diakrostychy, akrostychy i anagramy – w liczbie wystarczającej, aby całej rodzinie zapewnić zajęcie na długie tygodnie.
Na ostatnich stu stronach wspomnianej publikacji znalazła się powieść-łamigłówka zatytułowana „Żuchwa Kaina”.
[1] Tomás de Torquemada był hiszpańskim dominikaninem, generalnym inkwizytorem Kastylii, Walencji i Aragonii, doradcą i spowiednikiem Izabeli I Kastylijskiej oraz Ferdynanda II Aragońskiego (przyp. red.).
Źródło zdjęcia: domena publiczna