Aktualności
Śladami bohaterów literackich, czyli pomysł na nietypowy spacer
16.08.2022

Śladami bohaterów literackich, czyli pomysł na nietypowy spacer

Można zwiedzać rozmaite miejsca szlakiem turystycznym, kulinarnym czy architektonicznym. Można wędrować szlakiem zamków, jezior albo… śladami bohaterów literackich! Do takiego zwiedzania chcemy cię dziś zachęcić. Dasz się namówić?

Poznań śladami bohaterów literackich Ryszarda Ćwirleja

Nie tak dawno kilka osób z wydawnictwa ruszyło ulicami Poznania na spacer. Ale nie była to taka typowa przechadzka. Towarzyszyło nam kilkadziesiąt osób, przewodnik, bohaterowie pewnego kryminału oraz gość specjalny, autor tejże książki. Wszystko to z okazji czerwcowej premiery kryminalnej, w której Poznań jest jakże ważnym elementem historii.

Jeśli śledzisz nasze wydawnicze poczynania, z pewnością wiesz, że mowa o „Śmierci ulotnym woalu” autorstwa Ryszarda Ćwirleja. Zarówno ta, jak i poprzednie części serii z Antonim Fischerem to nie tylko świetne intrygi kryminalne, niebanalni bohaterowie, plastyczny język i wspaniałe poczucie humoru, ale i klimat dawnego Poznania. I choć niektórych miejsc z powieści już nie ma, a inne zmieniły się w ciągu minionych dekad, to wędrując zaułkami Garbar, zasłuchani w opowieści przewodnika Marcina Fabiszaka, mogliśmy poczuć się niczym bohaterowie międzywojennej historii.

Spacer po Poznaniu śladami Antoniego Fischera

Zwiedzaj z bohaterami literackimi!

Jeśli lubisz książki i podróże, to wycieczki śladami bohaterów są dla ciebie idealną formą spędzania wolnego czasu. Mamy dla ciebie kilka propozycji takich wycieczek, a jeśli zajrzysz na naszą kryminalną półkę, odkryjesz, że takich propozycji jest tam więcej.

Chęciny Jacka Łukawskiego

Czarny mercedes skręcił w ulicę Długą. Kierował się w stronę rynku. Zwolnił, mijając dawną synagogę. Późnorenesansowy budynek był nieco cofnięty od ulicy. Nieźle zachowany, choć wymagający już odnowienia. (…) Słupy połączone klasycznymi, stalowymi przęsłami pomalowano na taki sam kolor co budynek. Na ich szczytach umieszczono, pochodzące z zamku, głowice kolumn. Z jakiegoś powodu do góry nogami. Albo robotnicy nie mieli pojęcia o architekturze, albo mieli specyficzne poczucie humoru. Mało kto zwracał na to uwagę – czytamy wOdmęcie” Jacka Łukawskiego, który zaprasza na spacer klimatycznymi uliczkami Chęcin. Uważaj jednak, gdy zdecydujesz się na spacer po tamtejszym żydowskim cmentarzu. To właśnie tam znaleziono zwłoki pewnej kobiety…

Z „Odmętem” w Chęcinach

Elbląg Agnieszki Pietrzyk

Jeśli wyprawa do Elbląga, to tylko w towarzystwie bohaterów książek Agnieszki Pietrzyk. Autorka, która na co dzień mieszka w tym mieście, osadziła w niej akcję kilku swoich kryminałów i thrillerów. Zanim ruszysz na podbój miasta, koniecznie sięgnij po trylogię elbląską („Śmierć kolekcjonera”, „Porwanie” i „Zostań w domu”) oraz po thriller „Kto czyni zło”. Dowiesz się, jakie dramatyczne historie kryje pewien blok przy ulicy Okulickiego, a spacer po Modrzewinie już nigdy nie będzie taki sam… Gdy zmęczy cię miasto i zapragniesz eksplorować okolice, to z „Lasem zaginionych” w dłoni wyrusz do Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej! W takich okolicznościach przyrody lektura wzbudza jeszcze więcej emocji!

Warszawa Remigiusza Mroza

Eksplorację Warszawy zacznij od Hard Rock Cafe. Tam właśnie można spotkać Chyłkę i Zordona, bohaterów bestsellerowej serii Remigiusza Mroza o duecie warszawskich prawników. Ona zapewne będzie pochłaniać mięcho i mięchem rzucać, on zaserwuje jej ciętą ripostę, skubiąc jednocześnie sałatkę. Podejdź koniecznie pod wieżowiec Skylight, w którym znajduje się warszawska filia kancelarii Żelazny & McVay czy Sąd Okręgowy, gdzie toczą się burzliwe rozprawy. Być może w sąsiadującym z sądem Cafe-bar Paragraf spotkasz uczestników głośnych rozpraw przy piwie, którzy opijają sukcesy lub porażki. Możliwości na zwiedzanie Warszawy z bohaterami literackimi jest więcej. Wszak w tym mieście rozgrywają się m.in. fabuły trylogii Izabeli Janiszewskiej („Wrzask„, „Histeria„, „Amok„), serii z Agatą i Sławkiem Małgorzaty Rogali czy thriller „Nie chcesz wiedzieć” Bartosza Szczygielskiego.

Wycieczki po Polsce, ale i za granicę

Po Toruniu chadza Marek Bener, dziennikarz z trylogii Roberta Małeckiego, a miłośnicy innego bohatera tego autora, Bernarda Grossa, koniecznie muszą wraz z nim odwiedzić Chełmżę. Do Bielska-Białej zaprasza Hanna Greń m.in. w „Północnej zmianie” i „Imieniu śmierci”, a jeśli któregoś dnia traficie do Sosnowca, to koniecznie w towarzystwie Roberta Krefta, komisarza stworzonego przez Przemysława Żarskiego.

Nie zapominajmy też o wyprawach nieco dalszych. Okolice Londynu, a przede wszystkim malownicze Woking, świetnie opisuje Anna Rozenberg w serii z inspektorem Davidem Redfernem. Kuszą też Szetlandy tak klimatycznie odmalowane piórem Ann Cleeves czy Szwajcaria, która stała się miejscem akcji „Krainy złotych kłamstw” Anny Górnej. A jeśli wystarczy ci odwagi, wybierz się na pustynię Mojave. Tam bohaterka powieści „Sundial” Catriony Ward przeżywa najtrudniejsze i najniebezpieczniejsze chwile swojego życia.

To jak? Ruszasz z nami w kryminalną podróż śladami bohaterów literackich?

 

Zaułek Barlebena, do którego trafisz z bohaterami serii z kryminalnej Ryszarda Ćwirleja