Motyw macierzyństwa jest popularny w literaturze i szeroko pojętej kulturze. Matki w kryminałach to wdzięczny temat do budowania postaci i fabuł zarówno pozytywnych, jak i negatywnych, a nawet niejednoznacznych. Jakie są matki – bohaterki kryminałów Czwartej Strony?
„Dobra matka”, Małgorzata Rogala
W Warszawie giną młode matki. Ofiary łączy fakt, iż nieustannie dzieliły się prywatnością swoich dzieci w mediach społecznościowych. Tuż przed śmiercią każda z zamordowanych otrzymała wiadomość o treści „Bądź dobrą matką”.
Ta powieść Małgorzaty Rogali daje do myślenia. Każe zastanowić się, w którym momencie rodzic narusza prywatność i intymność dziecka. Gdzie leży granica? Komu i do czego może się przysłużyć internetowy ekshibicjonizm?
„Zaginięcie”, Remigiusz Mróz
Trzyletnia dziewczynka znika bez śladu z domku letniskowego bogatych rodziców. Alarm przez całą noc był wyłączony, a okna i drzwi zamknięte. Śledczy nie odnajdują żadnych poszlak świadczących o porwaniu i podejrzewają, że dziecko nie żyje. Wszystko zdaje się wskazywać na winę rodziców.
Historia przedstawiona w drugim tomie serii o Chyłce porusza czytelnika na kilku płaszczyznach. Jedną z nich jest wykorzystany w książce motyw rodzicielstwa, ze szczególnym światłem rzucanym na kwestię macierzyństwa. Odbiega ono w tej powieści od tradycyjnego obrazu matki, dla której dziecko oraz jego bezpieczeństwo i szczęście są najważniejsze.
Zuzanna, matka Joanny Chyłki
Trudna relacja z matką? Wie coś o niej Joanna Chyłka, bohaterka bestsellerowego cyklu thrillerów prawniczych autorstwa Remigiusza Mroza.
Matka prawniczki rozwiodła się z jej ojcem i wyszła ponownie za mąż za niemieckiego prawnika. Zamieszkała wraz z drugą córką, Magdaleną, w Dortmundzie, zostawiając Joannę w Polsce z ojcem. Pod jego opieką Joanna doświadczyła traumatycznych przeżyć. Jak zatem patrzeć na jej matkę – tę, która uchroniła Magdalenę, a zarazem skazała Joannę? Wątek nie jest jednoznaczny, ale bardzo wciągający. To on między innymi ukształtował specyficzną osobowość Chyłki.
„Więzy krwi”, Hanna Greń
W drugim tomie serii o Dionizie Remańskiej główna bohaterka prowadzi śledztwo w Świercznicy. To tam zostaje znalezione ciało Wioletty Kamińskiej, brutalnie zgwałconej i uduszonej.
Maleńka Świercznica to miejscowość pełna tajemnic, zdrady, romansów i ucisku. Argument siły jest tu jednym z najważniejszych. Panują tu przemoc domowa, alkoholizm oraz dziwny, podwójny kodeks moralny. W Świercznicy prawie każdy ma coś na sumieniu. Również matki…
„Wrzask”, Izabela Janiszewska
Najgłośniejszy debiut kryminalny tego roku prezentuje czytelnikom kilka ciekawych postaci matek.
Mamy tu Emilię, wiodącą ułożone i dostatnie życie blogerkę, żonę i mamę dwóch uroczych chłopców. Synowie są jej całym światem, jednak sekrety i demony przeszłości sprawiają, że kobieta oraz spokojna codzienność jej rodziny są w niebezpieczeństwie.
Kochająca rodzicielka z „Wrzasku” to również Alicja, nieżyjąca już matka Brunona Wilczyńskiego. Policjanta, którego śmierć ukochanej mamy ukształtowała na cynicznego, pełnego wątpliwości śledczego. A także człowieka pragnącego bliskości, a jednocześnie bojącego się jej jak ognia.
Drugą główną bohaterką i śledczą jest w tej książce Larysa Luboń. Choć jej matka żyje, Lara traktuje ją, jakby nie istniała. Żywi urazę za brak pomocy matki, gdy dziecko najbardziej jej potrzebowało. Traumatyczne wydarzenie z przeszłości sprawia, że relacja matki i córki rozpada się, a osobowość tej drugiej już nigdy nie będzie łagodna ani spokojna.
Inne oblicze macierzyństwa prezentuje w thrillerze postać Anny Mielcarz. To kobieta pragnąca dać miłość dziecku, gotowa do poświęceń a jednocześnie boleśnie odczuwająca istnienie możliwych granic poświęcenia. I w związku z tym czująca wyrzuty sumienia…
Różne oblicza matki
Obrończynie, oprawczynie, ofiary. Matki w kryminałach Czwartej Strony mają niejedno oblicze. A każde z nich budzi różnorodne czytelnicze emocje.