Aktualności

„Grząska ziemia” Ann Cleeves. Czy rozwiążesz tajemnicę kobiety w czerwonej sukience?
18.05.2020

„Grząska ziemia” Ann Cleeves. Czy rozwiążesz tajemnicę kobiety w czerwonej sukience?

„Grząska ziemia”, czyli siódmy tom Serii Szetlandzkiej autorstwa Ann Cleeves, będzie miała swoją premierę już 20 maja. Ten kultowy cykl kryminalny to nie lada gratka dla miłośników klasyki gatunku w brytyjskim wydaniu.

„Grząska ziemia”

To nie tylko tytuł powieści, ale i sprawca zamieszania. Trwa szetlandzka zima, a ulewne opady deszczu powodują osunięcie się ziemi, która pędzi w dół zbocza. Lawina błota uderza w opuszczony dom.

W tym czasie na pobliskim cmentarzu trwa pogrzeb. Udział w nim bierze Jimmy Perez, żegnając swojego starego przyjaciela. Intuicja każe mu sprawdzić miejsce, które zniszyła grząska ziemia. Choć w starym domu od dawna nikt nie mieszkał, smykałka śledczego sprawia, że Perez postanawia zweryfikować stan rzeczy osobiście.

 

Czerwona sukienka

Jimmy Perez odnajduje w zniszczonym wnętrzu martwą kobietę. Biorąc pod uwagę zniszczenia i moc żywiołu, jakim jest grząska ziemia, nie byłoby w tym nic dziwnego, że osoba przebywająca w budynku zginęła. 

Jednak coś tu się nie zgadza. Odnaleziona kobieta miała na sobie czerwoną, jedwabną sukienkę.

Konieczne stało się wszczęcie śledztwa, co doprowadziło do odkrycia, że kobieta była już martwa, zanim osuwisko uderzyło w gospodarstwo. Perez za wszelką cenę musi dociec prawdy, a rozwiązanie tej zagadki staje się jego obsesją.

Kim była kobieta w czerwonej sukience i dlaczego zginęła? Przekonacie się, czytając książkę Ann Cleeves Grząska ziemia”.

 

Świetne recenzje

Siódmy tom Serii Szetlandzkiej zbiera znakomite recenzje. Ann Cleeves, brytyjska mistrzyni suspensu, ani trochę nie zawiodła fanów Jimmiego Pereza.

„Grząska ziemia to jeden z najlepszych tomów cyklu”.

Financial Times

„Zagadkowe morderstwo, niejednoznaczni bohaterowie, sekrety, które nie powinny wyjść na jaw. Polecam!”

Małgorzata Rogala

„Surowy krajobraz Szetlandów stanowi klimatyczne tło dla ciekawych, złożonych postaci zaludniających tę powieść”.

Publishers Weekly

„Cleeves to mistrzyni snucia opowieści, które stanowią coś więcej niż zwykły kryminał”.

Globe And Mail