Aktualności

Seria kryminałów retro o Antonim Fischerze. Poznaj książki z cyklu Ryszarda Ćwirleja.
11.05.2020

Seria kryminałów retro o Antonim Fischerze. Poznaj książki z cyklu Ryszarda Ćwirleja.

Mistrzowskie kryminały retro spod pióra Ryszarda Ćwirleja to seria pięciu (na ten moment!) tomów o komisarzu Antonim Fischerze. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji odwiedzić międzywojennego Poznania, poznać komisarza Fischera i wspólnie rozwiązać zagadki kryminalne, koniecznie sięgnijcie po ten cykl!

Kim jest Antoni Fischer?

Bohater cyklu kryminałów retro to weteran pruskiej armii i uczestnik powstania wielkopolskiego. Oddelegowany z frontu powstańczego wraca do Poznania i ma zająć się organizacją i tworzeniem w mieście polskiej policji. 

Antoni Fischer to dystyngowany i elokwentny mężczyzna. Jest przystojnym trzydziestokilkulatkiem. Słynie ze swej roztropności i przemyślanego działania. Ponad wszystko ceni sobie słynny poznański sznyt.

Jego postać to interesujący kontrast dla Albina Siewierskiego, zastępcy komisarza, którego poznajemy w pierwszym tomie serii. Albin reprezentuje zupełnie inne wartości, niż jego przełożony. Najważniejsze są dla niego szybkie efekty pracy, blichtr i brylantyna. I choć dwaj śledczy różnią się prawie pod każdym względem, to łączy ich wspólny cel – rozwikłanie kryminalnych zagadek międzywojennego Poznania.

Tam ci będzie lepiej

Serię książek o Antonim Fischerze otwiera „Tam ci będzie lepiej”, książka, której akcję Ryszard Ćwirlej osadził w Poznaniu w 1924 roku. 

Komisarz Antoni Fischer i jego zastępca Albin Siewierski prowadzą śledztwo w sprawie brutalnych morderstw, które wstrząsają mieszkańcami miasta. Duet tropi nieznanego sprawcę zabijającego prostytutki, a dochodzenie utrudniają bolszewiccy szpiedzy. 

Tylko umarli wiedzą

W drugim tomie cyklu, książce „Tylko umarli wiedzą”, Antoni Fischer pomaga dawnemu znajomemu w rozwiązaniu tajemnicy zbrodni w Pile, w 1932 roku. Dochodzi tam do morderstwa, którego ofiarą jest znany działacz komunistyczny. Sprawę trzeba zamknąć przed planowaną w mieście wizytą kandydata do urzędu kanclerza. Samego Adolfa Hitlera.

Równocześnie Fischer staje przed jednym z najważniejszych zadań w swej karierze. Zostaje mu powierzona delikatna i wymagająca misja w ramach polskiego wywiadu. Od jej powodzenia zależy dobro Rzeczypospolitej.

Już nikogo nie słychać

Akcja tomu „Już nikogo nie słychać” dzieje się w 1926 roku, a komisarz Antoni Fischer ma czuwać nad planowaną w Poznaniu wizytą Piłsudskiego. Zadanie utrudniają narastające nastroje antysemickie oraz ciągłe starcia bolszewików z narodowcami.

Jakby tego było mało, w mieście dochodzi do morderstw. Od strzałów ginie właściciel zakładu pogrzebowego, będący jednocześnie wujem przodownika poznańskiej policji, Anastazego Olkiewicza. Kolejną ofiarą jest działacz partii narodowej. Antoni Fischer nie ma czasu do stracenia, musi znaleźć mordercę.

Pójdę twoim śladem

Akcja tomu „Pójdę twoim śladem” przenosi nas do roku 1919 i do powojennych losów Antoniego Fischera. Powstaniec zostaje oddelegowany z frontu do Poznania i zostaje mu powierzone zadanie stworzenia w mieście polskiej policji.

Już kilka godzin po dotarciu do miasta Fischer staje przed swoim pierwszym wyzwaniem jako śledczy. W budynku, w którym powstaje Uniwersytet Poznański, zostają znalezione zwłoki nocnego stróża. Choć wszystko wskazuje na morderstwo, intuicja podpowiada Fischerowi, że coś jest nie tak. Młody policjant ma przed sobą zadanie, z którym nie poradziłby sobie niejeden doświadczony śledczy.

Zaśpiewaj mi kołysankę

Już 20 maja swoja premierę będzie miał piąty tom serii o Antonim Fischerze. „Zaśpiewaj mi kołysankę” to książka, w której śledczy mierzy się z trzema zagadkami kryminalnymi. 

W 1922 roku zaginięcie ośmiolatki zakłóca codzienną pracę policji w Poznaniu. Wydaje się, że dziewczynka wręcz rozpłynęła się w powietrzu w środku dnia. W tym samym czasie Antoni Fischer zajmuje się sprawą pewnego tajemniczego morderstwa w sercu Poznania.

Do Fischera trafia matka zaginionej dziewczynki. Kobieta mówi, że przysłała ją Greta – trzynastolatka, którą kilka lat temu policjant przygarnął z sierocińca i traktował jak własną córkę. Zdaniem Grety tylko Fischer może odnaleźć ośmioletnią Zosię.

Podkomisarz nie ma wyjścia i postanawia zaangażować się w sprawę. Nie tylko chce odnaleźć dziewczynkę, ale również wytropić i ukarać winnych. Rozpoczyna się niebezpieczna walka z czasem.

Mistrz kryminału retro

Seria z Antonim Fischerem przyniosła autorowi, Ryszardowi Ćwirlejowi, miano mistrza kryminału retro oraz Nagrodę Wielkiego Kalibru i Nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru 2018. Jeśli jeszcze nie znacie tego cyklu, koniecznie sięgnijcie po ksiażki, które przeniosą Was do Poznania spowitego doskonale oddaną atmosferą dwudziestolecia międzywojennego.