Fantastyka

Tajemnica Nagów. Trylogia Śiwy – tom 2

Tajemnica Nagów

DZIŚ JEST BOGIEM. 4000 LAT TEMU BYŁ ZWYKŁYM CZŁOWIEKIEM.

Śiwa, legendarny wybawca krainy Meluha, podąża tropem demonicznego przeciwnika. Złowrogi zabójca zamordował mu przyjaciela, a teraz zagraża jego żonie. Śiwa nie spocznie, dopóki go nie pokona. Pragnie zemsty, która poprowadzi go wprost do krainy Nagów – zdeformowanych, wyklętych wojowników.

Zło powstaje, potężniejsze niż kiedykolwiek. Królestwo Meluhy umiera, zależne od cudownego leku, którego tajemnicę skrywają Nagowie. Śiwa wyruszy w podróż przez starożytne Indie, poszukując prawdy w kraju pełnym śmiertelnie groźnych zagadek. Stoczy straszliwe bitwy, zawrze nieoczekiwane sojusze i przekona się, że nic nie jest tym, czym się wydaje.

 

Bestsellerowa Trylogia Śiwy to literacki fenomen, poruszający najgłębsze zakamarki duszy. Pisarz nazywany jest Tolkienem Indii dzięki swojej wyobraźni, umiejętności prowadzenia narracji i epickiemu rozmachowi. Amish nie rozczarowuje!

 

Autor świetnie opowiada historię, wiążąc pozornie luźne wątki w gęstą akcję.

 „The Sunday Guardian”

Andumênia

andumenia-front300dpi

Legenda Andumênii głosi, że generałowie powstaną, gdy ojczyzna będzie w potrzebie…

Kraj jest na skraju kolejnej wojny i bankructwa. Władczyni Andumênii decyduje się wybudzić po 120 latach skrzydlatych generałów armii, uśpionych po wielkiej bitwie z Zineanem mocą niezwykłego zaklęcia.

Dwór wrze od plotek, wewnętrznych zdrad oraz walk o władzę. May Verteri, najpotężniejsza z przebudzonych i ulubienica poprzedniej przywódczyni, oskarżana jest o śmierć zwierzchniczki. Piękna i charyzmatyczna „Krwawa” generał nie pamięta wydarzeń z ostatniej wojny. May knuje własną intrygę, potajemnie gromadząc księgi ze starożytną magią i rozwijając moc. Losy Andumênii spoczywają w niepewnych rękach, a zagrożenie może przyjść z najmniej spodziewanej strony…

Powieść laureatki I edycji konkursu „Czwarta Strona Fantastyki” została doceniona przez jury za rewelacyjną kompozycję, świetnie przemyślane intrygi i język godny światowych bestsellerów.

 

Premiera: 9.11.2016

S.Q.U.A.T. Eksperyment

squad nowy 300dPi

PREMIERA 17 sierpnia 2016

 

Druga, jeszcze bardziej niepokojąca odsłona postapokaliptycznej wizji Konrada Kuśmiraka. Polska, która przyprawia o dreszcze. Droga, z którą musisz się zmierzyć.

Od czasu Rozbłysku rodzaj ludzki robił co mógł, żeby przetrwać. Jednak w świecie pełnym amatorów zabawy w wojnę największym wrogiem wciąż pozostaje drugi człowiek – szczególnie ten lepiej uzbrojony i bardziej brutalny. Jak w łańcuchu pokarmowym, silniejszy wygrywa.

Podlasie, dawny wojskowy kompleks ukryty w lesie, przekształcony w ośrodek penitencjarny. Strzegą go byli żołnierze GROM-u pod dowództwem majora Brennera. W podziemiach doktor Sienkow kontynuuje projekt z czasów Zimnej Wojny – chce stworzyć sterowanego mentalnie super żołnierza…

W kraju tymczasem panoszy się bezprawie, nigdzie nie jest bezpiecznie. Nad Białym Miastem wisi widmo rewolucji. Przez Bufor nie można się już przedostać. Jedni marzą o tym, że kiedyś wróci normalność – inni tylko nasłuchują, czy już nadchodzi wojna. Czy w piekle może być jeszcze gorzej? Jeśli nikomu nie będziesz ufał, może przeżyjesz.

 

 

KONKURS CZWARTA STRONA FANTASTYKI – OGŁOSZENIE WYNIKÓW!

plakat-konkurs

Kilkaset nadesłanych tekstów, miesiące emocjonującej lektury prac konkursowych, wielogodzinne dyskusje jury i tylko jeden zwycięzca.

Z przyjemnością ogłaszamy, że konkurs „Czwarta Strona Fantastyki” wygrywa powieść pt. „Andumênia”, sygnowana godłem „Midnight Bells”.

Gratulujemy!

Jury podjęło także decyzję o nieprzyznaniu dwóch wyróżnień.

Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie.
Niech Moc będzie z Wami!

 

 

Przekłuwacze

Tytuł_okladka_300dpi

PREMIERA 30 marca 2016

Strefa to kraina o kształcie sześcianu, choć są i tacy, którzy twierdzą, że jest okrągła, a jedynie otaczające ją góry i pola magmy zniekształcają osąd kartografów. Nękają ją burze entropiczne, niosące niewidzialne wyładowania i mogące ugotować każdego nieostrożnego śmiałka, który na czas się przed nimi nie ukryje. Burze sprawiają, że gniazda – niewielkie osady Strefy – są odosobnione i zdane na siebie. Pisana historia krainy sięga czterystu lat. Najstarsze ustne przekazy opowiadają o uskrzydlonych ludziach, mieszkających w latających miastach, o groźnych istotach, zwanych Przekłuwaczami, tajemniczej a jednocześnie zakazanej sile – elektryczności – której Przekłuwacze pożądali, by pewnego dnia skraść ją ludzkości. Strefę otacza Ściana, tajemniczy twór nieprzepuszczający nikogo i niczego.

Czy poza Strefą istnieje inny świat? Czy była taka zawsze i czy na zawsze taka pozostanie? I ile prawdy kryje się w dawnych legendach?

Marki, siedemnastoletni chłopak, najmłodszy syn hrabiego Gniazda Brzóz, po tajemniczej zagładzie rodzinnej osady zostaje rzucony w wir wydarzeń, które pozwolą mu poznać odpowiedzi na to i wiele innych pytań, nawet tych, których nigdy sobie nie zadawał.

 

Mariusz Kaszyński, autor Przekłuwaczy
mały_MKaszynski

 

Transmisja

transmisja_front

PREMIERA 3 lutego 2016

Na Stany Zjednoczone Ameryki spadły dziesiątki pocisków z głowicami atomowymi. Wszystkie metropolie zamieniły się w oceany gruzów, a na ruinach cywilizacji zaczęło wyrastać nowe, dzikie i bezwzględne pokolenie ludzi. Na teren Strefy Zakazanej Ameryki Północnej, 70 lat po wojnie atomowej, przybywa Timur Denikin, reporter portalu internetowego, opisujący mieszkańcom niedotkniętej zagładą Azji i Europy życie za oceanem. Droga, którą ma do przebycia, prowadzi z Vancouver do San Francisco. Nie wszystko jednak rozegra się zgodnie z planem.

Co odkryje Timur podczas swojej podróży? Czego cywilizowane rządy nie mówią obywatelom o Strefie? Jakie miejsce dla Timura przeznaczyły one w swojej wielkiej grze?

Transmisja to brudna i ponura wizja ludzkości żyjącej po obu stronach granicy Strefy Zakazanej.

 

Marcin Strzyżewski, autor Transmisji

Marcin Strzyżewski_MALE

Przedłużamy konkurs literacki

plakat-fantastyka-1

Szanowni Państwo, Drodzy Czytelnicy,

 

w związku z dużą liczbą propozycji konkursowych, które spłynęły do nas w ostatniej chwili, podjęliśmy decyzję o przedłużeniu terminu rozwiązania konkursu literackiego Czwarta Strona Fantastyki o dwa miesiące.

Otrzymaliśmy kilkaset zgłoszeń, a przykładamy ogromną wagę do tego, by uważnie przyjrzeć się każdemu nadesłanemu tekstowi.

Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 31 maja 2016 r.

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt pod adresem fantastyka@czwartastrona.pl

 

WYWIAD z Elio M. Garcíą Jr.

martin

WYWIAD Z ELIO M. GARCÍĄ JR, WSPÓŁAUTOREM KSIĄŻKI „ŚWIAT LODU I OGNIA”.

1. Czy książka rozwiewa tajemnicę matki Jona Snowa lub chociaż zawiera jakąś podpowiedź w tej sprawie? Dowiemy się czegoś na ten temat?

„Świat Lodu i Ognia” podaje nowe informacje dotyczące wydarzeń, które doprowadziły do rebelii Roberta, co powinno zainteresować fanów.
2. Jak wyglądała praca nad książką i jaki wkład w jej powstanie mieli poszczególni autorzy?

Wstępny zarys i pierwszy szkic książki wyszedł spod naszego pióra. George w tym czasie koncentrował swoje wysiłki na kolejnych tomach serii „Pieśń Lodu i Ognia”. W następnych etapach pracy brał już jednak bardziej bezpośredni udział. Nie tylko odpowiedział na wiele pytań, które nasunęły nam się w trakcie pisania, ale i sam sporo napisał. Rękopisy ciągle wędrowały między nami a naszym wydawcą – Anne Groell. Otrzymywaliśmy komentarze i wskazywano nam słabsze fragmenty, dzięki czemu mogliśmy dopracować całość.

3. Czy wygląd ilustracji był konsultowany z G.R.R. Martinem?

Niektóre z nich były oceniane bezpośrednio przez George’a. Był zaangażowany w powstanie grafik prezentujących np. Starą Valyrię (autorstwa Teda Nasmitha), Żelazny Tron (stworzoną przez Marca Simonetti), a także kochanki Aegona Niegodnego (narysowaną przez Magali Villeneuve). Pozostałe ilustracje trafiły pod ocenę George’a i zostały przez niego zaakceptowane, ale niekoniecznie dokładnie odzwierciedlają jego wyobrażenia, ponieważ ma w zwyczaju dawać artystom swobodę w tworzeniu.

4. Czy stworzone grafiki lepiej oddają wyobrażenie świata niż serial telewizyjny?

Absolutnie. Ilustracje często przedstawiają świat i postaci tak, jak wyobraża je sobie George. Jednak jak już zostało wspomniane, wiele grafik stanowi interpretację artystów, którzy je stworzyli, dlatego niektóre z nich odbiegają od jego wyobrażenia.

5. Książka przedstawia odległe krainy. Czy kolejne pozycje w serii opowiedzą o nich więcej?

Tak. Wzmianki o nich można znaleźć w pozostałych powieściach. Kto wie, być może po zakończeniu sagi „Pieśń Lodu i Ognia” George zechce opowiedzieć historię tych odległych krain.

6. Co było inspiracją w czasie pracy nad książką?

Głównym źródłem inspiracji były świat i historia przedstawione w „Pieśni Lodu i Ognia”. George stworzył drugi świat, który rozpala wyobraźnię fanów. Co się tyczy samej formy i stylu powieści, ogromny wpływ miał na nie nasz własny Spis na stronie Westeros.org, który zbiera w jednym miejscu wszystkie informacje przedstawione w powieściach. Natomiast projekt i sposób ilustrowania oparliśmy na świetnym wzorcu, jakim jest pozycja „Ultimate Guide to Conan the Barbarian” wydana przez DK Publishing.

7. Czy możliwa jest filmowa adaptacja książki?

Film? Być może „Taniec ze smokami” nadawałby się do kin… Za to chętnie obejrzałbym serial telewizyjny pokazujący fascynujące, często krwawe historie opowiedziane w książce.

8. Czy w wykreowanym świecie można znaleźć odniesienia do Europy Wschodniej? Czy uda się rozpoznać któreś z miejsc?

Myślę, że w historii zaginionego Królestwa Sarnor – ziemi, która po raz pierwszy pojawiła się w kolekcji map Krain Lodu i Ognia, a o której czytelnicy dowiedzą się teraz więcej – można odnaleźć podobieństwa do dawnej Europy Wschodniej.

Dziękujemy za rozmowę.

Konkurs literacki Czwarta Strona Fantastyki

plakat-fantastyka-1

 

Smoki? Trolle? Elfy? A może wojny intergalaktyczne?

Twoja głowa kipi od fantastycznych pomysłów, a sny są dla Ciebie inspiracją?

A może od zawsze wiedziałeś, że jesteś pisarzem?

Jeśli świat fantastyki nie jest Ci obcy, a Twoim marzeniem jest wydanie książki sygnowanej Twoim nazwiskiem, mamy dla Ciebie propozycję: weź udział w konkursie literackim CZWARTA STRONA FANTASTYKI.
Wyślij do nas tekst swojej powieści (szczegóły w regulaminie, który znajduje się TUTAJ).

W konkursie wezmą udział powieści z gatunku fantastyki o objętości minimum 10 arkuszy wydawniczych (400 tysięcy znaków ze spacjami).

Termin nadsyłania prac mija 31 grudnia 2015 roku.

Trzy najlepsze powieści zostaną wydane przez wydawnictwo Czwarta Strona (Grupa Wydawnictwa Poznańskiego). Na zwycięzców czekają również nagrody finansowe.

Wasze powieści oceniać będą:
Jerzy Rzymowski – redaktor naczelny miesięcznika „Nowa Fantastyka”
Anna Misztak – redaktor naczelna portalu lubimyczytać.pl
Radek Nałęcz – redaktor Radia MUZO.FM
Marta Jac – kierownik działu Książki w Merlin.pl
Remigiusz Mróz – autor bestsellerowej powieści „Kasacja”, wydanej przez wydawnictwo Czwarta Strona
Dominika Kuczyńska – przedstawiciel wydawnictwa Czwarta Strona

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone wiosną 2016 roku.

Niech Moc będzie z Wami!

Keller

KEller--front-internet

PREMIERA 21 PAŹDZIERNIKA 2015

Od Rozproszenia upłynęło kilka tysięcy lat. Ludzie opuścili Ziemię i przenieśli się do innych układów gwiezdnych. Znaleźli nowe światy do zamieszkania, znaleźli Obcych, ale nie znaleźli spokoju. Bo co towarzyszy ludzkości od zarania dziejów? Walka o wpływy i pieniądze. I jeszcze większe wpływy, i jeszcze większe pieniądze.

Główny bohater, Ian Keller, awanturnik i przemytnik, zostaje zwerbowany przez służby specjalne Układu Polonusa i wysokich przedstawicieli Nowego Watykanu do wykonania pewnej misji – odzyskania relikwii skradzionych przez uzurpatorski, powstały w wyniku Wielkiej Schizmy, Kościół Pontifexański. Na Pontifexie zbliżają się obchody Czwartego Tysiąclecia Męki Pańskiej. To doskonały czas, by przeniknąć na planetę. Doskonały czas na zapoznanie się z papieską córką. Doskonały czas na zemstę na generale Caratu. Czy misja się powiedzie? Kim naprawdę jest Ian Keller?

I co jest ważniejsze – zadanie czy zemsta?

Marcin Jamiołkowski, autor Kellera

Marcin Jamiołkowski

Nieśmiertelni z Meluhy. Trylogia Śiwy – tom 1

śiva front

PREMIERA 7 PAŹDZIERNIKA 2015

OPOWIEŚĆ O CZŁOWIEKU, KTÓREGO LEGENDA UCZYNIŁA BOGIEM

Rok 1900 p.n.e. Kraina, którą w dzisiejszych Indiach nazywa się cywilizacją doliny Indusu. Ówcześni mieszkańcy zwali ją Meluhą. To idealne państwo stworzył przed wieloma stuleciami Pan Rama, jeden z największych władców w dziejach.
Dumne ongiś cesarstwo oraz władający nim Surjawanśi mają jednak problemy. Ich największa rzeka, otaczana czcią Saraswati, powoli wysycha. Surjawanśi stoją także w obliczu groźnych ataków z położonej na wschodzie krainy, którą władają Ćandrawanśi. Co gorsza, sprzymierzyli się oni z Nagami, złowrogą, otoczoną ostracyzmem rasą zdeformowanych ludzi, niezwykle biegłych w walce. Surjawanśi całą swą nadzieję pokładają w starożytnej legendzie: Gdy zło osiągnie olbrzymią moc i będzie się wam wydawało, że wszystko stracone, a wasi wrogowie z pewnością zatriumfują, nadejdzie bohater.
Czy nieokrzesany uchodźca z Tybetu, Śiwa, może być tym bohaterem?
I czy rzeczywiście pragnie nim zostać?
Czy prowadzony przez przeznaczenie i miłość Śiwa wypełni swój los i poprowadzi Meluhan do triumfu nad złem?Nieśmiertelni z Meluhy to pierwszy tom trylogii o Śiwie – zwykłym człowieku, którego karma uczyniła Mahadewą, Bogiem Bogów.

AMISH, autor książki Nieśmiertelni z Meluhy. Trylogia Śiwy – tom 1

aamish

S.Q.U.A.T

squad-front-INTERNET

PREMIERA 23 WRZEŚNIA 2015

Stanisław Jerzy Lec mawiał: To się będę śmiał, gdy nie zdążą ze zniszczeniem świata przed jego końcem. Nie zdążyli. Apokalipsa nastąpiła wcześniej. Promieniowanie gamma zamieniło w pył uprawy, spopieliło lasy, wysuszyło rzeki, morza i oceany. Do trzeciej wojny światowej nie doszło, nikt nie nacisnął czerwonego guzika, stalowi aniołowie śmierci pozostali zamknięci w betonowych silosach, śniąc o zniszczeniu. Ale ten piasek, wszechobecny pył i upał… Pustynia, jaką stał się świat, upomniała się o swoją własność.

Rodzaj ludzki to uparty gatunek. Cham się uprze i weź mu daj. Ostatecznie ci, którzy przetrwali, wzięli sami to, co im było potrzebne do przeżycia. Te części miast, które nadawały się do zamieszkania zamieniono w twierdze otoczone kordonem betonowych płyt i wraków aut. Wśród zgliszczy przygranicznego miasta w Polsce B krwawo narodził się Squat Centrum. Oprócz pustyni pojawił się inny wróg – drugi człowiek.

Kamyk – jeden z ostatnich Wolnych Ludzi, przemytnik i handlarz żywym towarem – po latach wraca do Białego Miasta, po którym krążą opowieści o dziwnych zamaskowanych przybyszach, urządzających polowania na ludzi. Niebawem Kamyk, gnany niepokojącymi snami i wizjami, sam przekona się o ich istnieniu…

Konrad Kuśmirak, autor książki  S.Q.U.A.T

 

Dżungla

Dzungla front 300

PREMIERA 9 WRZEŚNIA 2015

XXIII wiek. Ludzie skolonizowali Marsa, mało kto jednak nazywa go swoim domem. Terraformacja udała się tylko do pewnego stopnia, mieszkańców nękają choroby i problemy psychiczne, relacje społeczne zaczynają przypominać te z czasów średniowiecza, a dawne jednostki administracyjne zamieniły się we wrogo nastawione do siebie zony, szykujące się do wojny.
Sytuacja na Czerwonej Planecie komplikuje się jeszcze bardziej, gdy pojawia się na niej dziwny roślinopodobny twór, zwany „dżunglą”. Czym jest? Co jego rozwój oznacza dla przyszłości planety i ludzkości? Dwójka głównych bohaterów – każde na własną rękę i z innych powodów – odkrywa, czym jest dżungla i co tak naprawdę kryje się za zapomnianym projektem naukowym, który nagle zostaje wznowiony.

 

 

Dariusz Sypeń, autor Dżungli

Dariusz_Sypeń

Droga do Nawi

DrogaDoNawi Okladka Front

PREMIERA 26 SIERPNIA 2015

Polak – Alek Bielski, weteran z Afganistanu. Rosjanie – Misza Asieniewicz, moskiewski milicjant, i Ksenia Morozowa, (nie)zwykła dziewczyna. Losy tej trójki, początkowo wydawałoby się ze sobą niezwiązane, łączą się za sprawą intrygi tajemniczego świata, z którego istnienia zwykli ludzie nie zdają sobie sprawy. Ksenia, Misza i Alek stają się zabawkami w rękach bogów, od wieków planujących intrygę mającą na celu doprowadzenie do zmiany dominacji w istniejącym świecie. Czy Perunowi uda się zawładnąć światem bogów i ludzi? Po czyjej stronie jest Światowid? A może wszyscy spotkają się w Nawi, podziemnym królestwie Welesa? Odrobina humoru, dużo mocnej i wartkiej akcji, nietuzinkowi bohaterowie, realia społeczne, obraz Rosji i pierwsza tak rozbudowana wizja słowiańskiej fantasy umiejscowiona w XXI wieku.
Gdy bogowie obmyślą plan, nie masz wyjścia i musisz tańczyć tak, jak ci zagrają… a może jednak nie?

 

Tomasz Duszyński, autor Drogi do Nawi

Duszynski_1

Kroniki Atopii

Atropia front V2

PREMIERA 6 MAJA 2015

Wyobraź sobie, że pracujesz wydajniej, nie chodząc tak często do pracy. Chcesz wrócić do formy? Twój nowy sobowtór zabierze cię na przebieżkę, gdy ty będziesz opalał się przy basenie. Wyglądaj jak chcesz, kiedy chcesz i gdzie chcesz – i żyj przy tym dłużej. Sam stwórz potrzebną ci rzeczywistość. Zapisz się od razu! Za darmo!
U schyłku XXI wieku świat dochodzi do siebie po Wojnach Pogodowych. Na Atopii, wyspie-raju, prowadzi się tajne testy nowej technologii, która daje ludziom możliwość kreowania alternatywnych rzeczywistości, idealnych światów, a także przenoszenia się do nich i zatracania w nich, podczas gdy ich sobowtór zajmuje się ich realnym ciałem.
Ale Atopia, która miała być ratunkiem dla ludzkości, staje się pułapką, w której nic nie jest do końca ani rzeczywiste, ani złudne.
Ludzie tracą kontrolę nad technologią, którą stworzyli.
Piękny sen zamienia się w koszmar.

 

 

Matthew Mather, autor Kronik Atopii

Fot.  © Vadim Daniel

Official Author Photo, high res