Anya Lipska (właśc. Alison Turner) urodziła się i wychowała w Anglii. Z wykształcenia jest dziennikarką. Przez wiele lat pracowała w telewizji jako producentka filmów dokumentalnych. Jej mąż Tomasz pochodzi z Łodzi i jest witrażystą. Jako autorka sama podkreśla:  „Dzięki mężowi przeżyłam fascynację historią Polski, szczególnie epoką Solidarności oraz doświadczeniami różnych pokoleń Polaków, którzy mieszkali i pracowali w Anglii. Doszłam więc do wniosku, że środowisko polonijne może stanowić żyzny grunt dla inteligentnej powieści kryminalnej. Chciałam napisać powieść o emocjonujących wątkach, lecz także książkę poruszającą zarówno tematykę historyczną, jak i problemy współczesności”.

Aktualnie  Anya Lipska mieszka we wschodnim Londynie, gdzie żyje największa wspólnota polonijna w Wielkiej Brytanii. Autorka pisze już swoją trzecią powieść poświęconą niezwykłemu duetowi Kiszka i Kershaw.

Val McDermid, autor bestsellerowych kryminałów, uznał pisarkę za „godną uwagi autorkę kryminałów” a powieść Toń za „świetne przypomnienie o sposobie, w jaki kryminał opisuje świat wokół nas”.